|
Tradičné stretnutie s rodákmi - 29. októbra - sa uskutočnilo tradičné stretnutie v Dunajskej Lužnej pri príležitosti výročia vzniku ČSR (93. výročie) a spomienky na jej spoluzakladateľa M.R.Štefánika, nášho rodáka, ktorého sa zúčastnili okrem domácich členov, spoluobčanov a mnohých sympatizantov aj rodáci z Košarísk a Priepasného a tradične aj vzácni hostia (zástupca francúzskeho veľvyslanectva pán Potaufeu Sebastian a zástupca českého veľvyslanectva pán Ryšavý Michal. Tohtoročné stretnutie malo charakter sympózia pod názvom Odkaz M.R.Štefánika a jeho vplyv na výchovu občanov SR k vlastenectvu. Nad sympóziom prevzala záštitu predsedkyňa vlády SR pani Iveta Radičová a predseda Bratislavského samosprávneho kraja pán Pavol Frešo. Záštitu nad odbornou časťou prevzal Historický ústav SAV a Vojenský historický ústav. O 13. hod. sa k hosťom z družobných obcí pridali aj domáci občania, vicežupan pán Berta, ako aj zástupcovia francúzskeho a českého veľvyslanectva a položením kvetov k pamätníčku si uctili pamiatku M.R.Štefánika , ako jedného zo zakladateľov prvej ČSR. Krásny jesenný deň bol svedkom aj ďalších aktivít sympózia. Vicežupan pán Berta a starosta obce pán Jurčík – oficiálne odovzdali do užívania verejnosti prvý panel Náučného historicko-prírodného chodníka v Dunajskej Lužnej pri evanjelickom kostole. K účastníkom sa prihovorila aj pani farárka Darina Ružeková. Len pár metrov od kostola prešiel sprievod k parku ku pošte, kde ich čakal ďalší panel, a to o parku M.R.Štefánika. Pokračovanie sympózia bolo už v Miestnom kultúrnom stredisku, ktoré otvoril starosta obce. V rámci odbornej časti sympózia odzneli štyri príspevky, a to:
Dr. Ferenčuhová – M.R.Štefánik a Bohdan Pavlu – priatelia z mladosti a spolubojovníci na Sibíri
Mgr. Kšiňan – Štefánik a ideológia československého odboja
Dr. Zemko – Generál M.R.Štefánik a premeny jeho obrazu v spoločenských zmenách 20. storočia
Čaplovič - riaditeľ VHÚ – miesto M.R. Štefánika v československej spoločnosti a brannej moci v období prvej ČSR (1919-1939)
Záver sympózia patril premietnutiu záznamu z divadelného predstavenia hry Generál v prevedení Radošinského naivného divadla a neformálnemu stretnutiu účastníkov sympózia.
Vďaka patrí mnohým subjektom – predovšetkým Bratislavskému samosprávnemu kraju, Obci Dunajská Lužná, pobočke Spolku rodákov M.R.Štefánika , ktorí prispeli aj finančne, Miestnemu kultúrnemu stredisku, spoločnosti Dobré jablká , ale aj mnohým nemenovaným spoluobčanom, zamestnancom obecného úradu za pomoc pri zabezpečovaní zdarného priebehu tradičného stretnutia a spoluobčiankam za sladké chutné koláčiky.
Príspevky, ktoré odzneli v odbornej časti sympózia, budú zverejnené v brožúrke, ktorá bude vydaná do konca roka a občania sa s nimi budú môcť oboznámiť aj na webovskej stránke našej obce.
Oľga Reptová
Predsedkyňa pobočky Spolku rodákov M.R.Štefánika Košariská v Dunajskej Lužnej
|