Podateľňa / ústredňa: 02/40259811
Telefónny záznamník: 02/40259814
E-mail: info@dunajskaluzna.sk
Inštalovali sme v obci automatické externé defibrilátory (AED)
Umiestnené sú:
- na budove Miestneho kultúrneho strediska (pri parkovisku)
- na budove materskej školy na Lipnickej 417 (pri vchode do budovy)
- v služobnom vozidle obecnej polície
Čo je AED
Ide o zdravotnícku pomôcku určenú pre laické ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania.
Kedy je nevyhnutné použiť AED
Náhle zastavenie krvného obehu nemusí byť nevyhnutne spojené so zastavením srdca. Stáva sa totiž, že srdce začne udierať tak prudko, až prestáva plniť funkciu pumpy, ktorá poháňa krvný obeh. Tento stav sa odborne nazýva fibrilácia. Priemerný počet úderov srdca u dospelej osoby sa pohybuje v rozmedzí od sedemdesiat do deväťdesiat úderov za minútu. Pri fibrilácii srdce bije aj frekvenciou ďaleko prevyšujúcou dvesto úderov za minútu. Preto je v takejto situácii nevyhnutné rýchlo konať a zabezpečiť, aby sme pomocou elektrického výboja dokázali srdce “reštartovať”, aby opäť fungovalo v štandardnom režime. Pre takéto prípady slúži AED defibrilátor. Prvá pomoc s defibrilátorom môže výrazne zvýšiť šance na prežitie postihnutého.
Ako funguje AED
Kľúčovou vlastnosťou defibrilátora AED je schopnosť bezchybne analyzovať elektrickú aktivitu srdca prostredníctvom elektród nalepených na hrudník postihnutého a pokiaľ je to účelné, odporučiť prevedenie výboja. AED potom parametre pre výboj sám pripraví a užívateľa iba vyzve k jeho prevedeniu stisnutím tlačidla.
Ako postupovať pri použití AED
- vyberte AED, skrinka sa rozozvučí
- stlačte gombík zapnutia na AED a postupujte podľa pokynov
- bezodkladne volajte 155
- po použití AED a príchode záchranky si vyžiadajte potvrdenie o poskytnutí pomoci
- následne kontaktuje obecný úrad: p. Hudák (prednosta OcÚ) - 0918 632 117,
príp. zástupcov spoločnosti AURA TRADE s.r.o.: p. Hladká – 0917 193 105, p. Rapant – 0903 22 22 86 - Ak bude zásah AED úspešný, zásadne prístroj neodpájajte, ani nezatvárajte. Treba si uvedomiť, že naďalej beží záznam všetkých hodnôt – čo môže potom pomôcť lekárovi, a zároveň prístroj aj „stráži“ či je všetko OK. Ak by opäť došlo k zástave, tak už bez nášho pričinenia začne opäť pracovať a robiť všetko pre záchranu života. Jeho odstránenie vykoná až profesionálny záchranár, potom ako si pacienta preberú do opatery.
Defibrilátor nesmie byť použitý u pacientov, ktorí sú pri vedomí alebo sami dýchajú.
Inštruktážne video
Dátum poslednej aktualizácie: 12. 9. 2024 15:12